BIP
Duszpasterstwo Akademickie WCKMed
Change version

Dzień Podchorążego w Łodzi

W dniu 28 listopada w Kościele Garnizonowym pw. św. Jerzego w Łodzi,  Mszą św. rozpoczęto obchody Dnia Podchorążego Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Eucharystii przewodniczył Biskup Polowy WP Józef Guzdek.

Przybyłych do kościoła garnizonowego: J. E. Biskupa Polowego Józefa Gózdka; Szefa Inspektoratu Służby Zdrowia WP gen. bryg. lek. Piotra Dzięgielewskiego; Komendanta Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego płk lek. Zbigniewa Aszkielańca; Dziekana Wydziału Wojskowo – Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. zw. dr hab. n. med. Jurka Olszewskiego; Prodziekana ds. Kształcenia Wojskowego dr hab. n. med. prof. nadzw. Zbigniewa Dudkiewicza; Przedstawicieli władz Miasta Łodzi i powiatu; Kadrę naukowo – dydaktyczną centrum; wszystkich Przedstawicieli instytucji wojskowych i służb mundurowych; Podchorążych, oraz Gości przybyłych ze związku Legionistów Polskich aby upamiętnić 184 rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego; uroczyście powitał ks. ppłk Grzegorz Krupski Dziekan Wojsk Lądowych, Proboszcz Parafii Wojskowej w Łodzi.

W homilii biskup Józef Guzdek przywołał etos bohaterskich polskich lekarzy wojskowych biorących udział w walkach na różnych frontach. Powiedział, że zbyt mało miejsca poświęca się personelowi medycznemu – żołnierzom, którzy zamiast broni nieśli w swoich plecakach opatrunki i bandaże oraz narzędzia chirurgiczne. Przypomniał, że w czasie Powstania Warszawskiego o życie i zdrowie mieszkańców stolicy walczyło ponad 1000 lekarzy i około 12 tys. pielęgniarek i sanitariuszy, którzy podczas walk w mieście uratowali około 25 tys. rannych powstańców i cywilów. Przypomniał także, że w tym czasie oddało życie ok. 200 lekarzy oraz ponad 1000 pielęgniarek i sanitariuszek.

Biskup przywołał słowa starożytnego myśliciela Homera: „Jeśli sposobisz się do wojny, szykuj medyków”, a także „jeden doświadczony lekarz wart jest stu wojowników”, ukazał przyszłym lekarzom wojskowym ich wielki znaczenie i odpowiedzialność jaka na nich spoczywa. Odniósł się do troski jaką mają otoczyć drugiego człowieka, chorego, rannego, aby nade wszystko widzieli w nim bliźniego i jemu służyli z miłością owego Samarytanina ewangelicznego.

Przed zakończeniem Mszy św. Komendant Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi płk lek. Zbigniew Aszkielaniec wyraził słowa wdzięczności Księdzu Biskupowi wręczając pamiątkowy ryngraf Centrum. Ordynariusz Polowy odwdzięczył się równie pięknym upominkiem, wręczając Komendantowi ryngraf Ordynariatu. Na koniec uroczystości w kościele głos należał do bohaterów dnia, do Podchorążych, którzy podziękowali Księdzu Biskupowi za obecność i modlitwę w ich intencji.

Po zakończeniu Mszy św. na placu apelowym w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi odbył się uroczysty Capstrzyk, podczas którego wręczono odznaki Wzorowy Podchorąży, a także tabliczki okolicznościowe i listy gratulacyjne dla najlepszych słuchaczy Centrum. Po wystąpieniach gości wszyscy udali się na uroczystą kolację, którą poprzedził występ muzyczny podchorążych.

 


Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata

    W ostatnią niedzielę roku liturgicznego  czcimy Chrystusa Króla Wszechświata. Uroczystość tę wprowadził w 1925 roku papież Pius XI. Mimo, że jest to święto tak młode, jego treść była przeżywana w Kościele od początku jego istnienia. Jest to święto kluczowe ponieważ spaja cały rok liturgiczny. Tak więc uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata zarówno kończy, jak i rozpoczyna kolejny cykl ewolucji ludzkości na drodze do zbawienia. Przygotowując się ma tą uroczystość w naszym kościele odbywała się nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. 24 listopada o godz. 10 odbyła się uroczysta Msza św. której przewodniczył i wygłosił słowo Boże ks. proboszcz ppłk Grzegorz Krupski. W uroczystości wzięli udział podchorążowie z naszej Grupy duszpasterskiej.

 


11 listopada Święto Odzyskania Niepodległości

    11 listopada to dla Nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Właśnie wtedy obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Dla wielu Polaków to dzień zadumy nad historią i okazja do wyrażenia uczuć patriotycznych. Wielu katolików uczestniczy tego dnia w mszach za Ojczyznę. W naszym kościele o godz. 11 00 odbyła się uroczysta Msza św.  za Ojczyznę, której przewodniczył i wygłosił słowo Boże ks. wikariusz ppor. Stanisław Pawłowski, w uroczystości licznie uczestniczyli  podchorążowie z WCKMed.


1 listopada – Wszystkich Świętych.

    1 listopada to dzień, w którym czcimy Wszystkim Świętych. Wtedy odwiedzamy cmentarze, gdzie nie tylko pochowani są nasi najbliżsi, ale również  osoby, którym  należy się nasza pamięć i cześć. – polegli  żołnierze. Oni to oddali swoje życie,  abyśmy mogli wzrastać  w wolnej Polsce.  W związku z nadchodzącym Dniem Wszystkich Świętych podchorążowie z WCKmedu kultywując wieloletnią tradycję  pod koniec października wraz z ks. kapelanem Stanisławem Pawłowskim odwiedzili Cmentarz Wojskowy w Łodzi, który ma ważne znaczenie pod względem historycznym i regionalnym. W miejscu przypominającym o historii małej ojczyzny podchorążowie poczynili prace porządkowe, a następnie w  skupieniu modlili się i  oddali hołd  zapalając znicze na grobach poległych  żołnierzy. Była to swoista lekcja patriotyzmu oraz historii o tych, którzy swoją postawą życiową odcisnęli niezatarte piętno w dziejach lokalnego środowiska, regionu i Polski.


Nabożeństwa różańcowe

„Wszystkich, którzy rozpowszechniają Różaniec, będę wspomagała w ich potrzebach.”

    W życiu religijnym Kościoła w Polsce bardzo mocno zakorzeniła się piękna tradycja październikowych nabożeństw różańcowych. Odbywają się one w każdym kościele również w Naszym. Październik to również początek roku akademickiego.  Podchorążowie, więc w sposób szczególny akcentują swoją obecność na tych nabożeństwach wypraszając łaski  u Maryi w nowym roku akademickim.

 


 

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych