BIP
AKTUALNOŚCI
Change version
Szkolenie poligonowe podchorążych 6RS pk.
11.08.2017

Zakończyliśmy szkolenie letnie podchorążych na poligonie w Jeżewie k. Zgierza pk. „Military Doctor 2017”.

Po raz pierwszy od kilkunastu lat rozwinęliśmy wszystkie elementy zabezpieczenia medycznego, począwszy od pola walki, a na Trauma Room Poziomu 2 skończywszy.

W oparciu o realne scenariusze podchorążowie ćwiczyli procedury udzielania pomocy w najczęstszych obrażeniach spotykanych na współczesnym polu walki. Dzięki wsparciu i pomocy 25BKPow. dysponowaliśmy łącznością radiową i mieliśmy do dyspozycji kilkudziesięciu żołnierzy pozorantów. Z pola walki, gdzie podchorążowie udzielali pomocy w oparciu o IPMed, zgodnie z wytycznymi TCCC, ranni byli ewakuowani do CCP, a następnie kwalifikowani w oparciu o TRIAGE do ewakuacji Medevac.

W sytuacji kiedy ilość poszkodowanych przewyższała możliwości ewakuacyjne, przyszli lekarze musieli udzielić pomocy w ramach PFC (Prolonged Field Care). Większość rannych trafiała na Poziom 1 lub w przypadku cięższych obrażeń bezpośrednio na Poziom 2, gdzie podchorążowie podzieleni na Trauma Teamy udzielali pomocy medycznej.

Nie zabrakło również elementu CBRN, gdzie zgodnie z procedurami udzielano pomocy rannym w środowisku skażonym. Podchorążowie uczestniczyli również w działaniach zespołu ewakuacji medycznej i pracowali na SD, gdzie mogli śledzić całą sytuację na mapach i w oparciu o spływające meldunki Medevac dedykować pojazdy do ewakuacji i decydować o jej kierunku i kolejności. Każda grupa spędzała jeden dzień na wydzielonym elemencie zabezpieczenia medycznego.

Mamy nadzieję, że dla podchorążych był to przydatny „refreshment” wiedzy przed otrzymaniem gwiazdek oficerskich.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych